Rower miejski czy warto?

by - środa, sierpnia 23, 2017


Korki, upały a może po prostu ścisk w komunikacji miejskiej, to jedne z najczęściej podawanych powodów dla których decydujemy się na zmianę autobusu czy tramwaju na rower. Dziś postaram się Wam przybliżyć wady i zalety jazdy na rowerze do (wybierz właściwe) pracy, na uczelnię czy na spotkanie ze znajomymi.Zalety:

  • Szybki dojazd - może na miejscu docelowym nie będziesz tak szybko jak samochodem, ale nie oznacza to, że nie dojedziesz w dobrym czasie do swojego punktu docelowego. No i jeszcze to uczucie szczęścia, które trudno opisać podczas, gdy wymijasz stojące w korkach samochody i autobusy :)  Szczerze polecam sprawdzić to uczucie. 
  • Prosta obsługa roweru - zarówno wypożyczenie roweru jak i jego użytkowanie nie należy do trudnych. Nie musimy martwić się o milion przerzutek (w krakowskich rowerach jest ich 3) jak również spadających łańcuchów. Jazda jest prosta, łatwa i przyjemna. 
  • Niewygórowana cena - na początku zastanawiałam się, czy jest to dobry pomysł, żeby inwestować pieniądze w przygodę z miejskim rowerem. Tak na prawdę pieniążki zwróciły się w zaskakująco szybkim tempie. 

Wady:

  • Brak ścieżek we wszystkich częściach Krakowa -utrudnieniem może okazać się brak ścieżek rowerowych w niektórych częściach Krakowa, co za tym idzie konieczność jazdy po szerokich chodnikach lub jezdni, na której trzeba wykazać się szczególną ostrożnością :) 
  • Słaby sprzęt- same rowery, choć tak jak wspominałam wcześniej nie są trudne w obsłudze niestety nie są produktami wysokiej jakości. O ile na ścieżkach rowerowych śmiga się na nim bardzo dobrze, to w przypadku mniej dostosowanych ścieżek i krawężników niestety poczujemy hmm małe, no dobrze większe wstrząsy. Rowery nie posiadają bowiem amortyzatorów. Jak wypożyczyć Wavelo:

Kiedy zalogujecie się przez stronę i opłacisz wybrany przez siebie abonament (screen powyżej) można wziąć się za wypożyczanie roweru. W wskazanych miejscach (mapę możecie znaleźć TUTAJ) po prostu podchodzimy do naszego super sprzętu i wpisujemy nasz numer telefon oraz PIN, który wybraliśmy w trakcie rejestracji. Dalej odblokowujemy zabezpieczenie i siup możemy jechać :)


Zasady jazdy rowerzysty- najczęstsze błędy 

Rowery miejskie i nie tylko zawładnęły ulicami miast, czy jednak taka jazda jest bezpieczna?  Czasami sami sobie stwarzamy sobie zagrożenie. Poniżej moje subiektywne zestawienie trzech takich sytuacji, które widuje na krakowskich drogach :) 

  • zbyt szybka jazda– jeżdżąc czy to po ścieżce czy chodnikach należy stosować się do pewnych z góry ustalonych zasad bezpiecznej jazdy. Nie należy zatem zbyt szybko jeździć, aby potem niepotrzebnie gwałtownie hamować np. przed przejściem. W ten sposób stwarzamy niebezpieczeństwo nie tylko dla siebie, ale i innych 
  • jeżdżenie "parami: – to zmora nie tylko ścieżek. Kilkuosobowa grupa ludzi jedzie bezpośrednio obok siebie, blokując przy tym przejazd innym osobom. Najgorszą opcja jest jazda po drodze większą grupą, gdzie rowerzyści narażeni są na kraksę z samochodem. Dlatego rowerzyści nie narażajcie swojego zdrowia i jeździjcie gęsiego!
  • nie jeżdżenie ścieżką a chodnikiem– w coraz to większej ilości miejsc tworzą się ścieżki rowerowe, a niektórzy rowerzyści i tak wybierają chodnik. Ścieżki rowerowe są dużym udogodnieniem, dlaczego z nich nie korzystać? Pamiętajmy, że wybierając chodnik musimy uważać i przepuszczać pieszych. 

Dajcie znać czy wy również wybieracie rower jako swój środek lokomocji, jeżeli tak czy macie jakieś sprawdzone trasy na wycieczkę? :) 

*Nie jest to post sponsorowany 

/M.


You May Also Like

0 komentarze